czwartek, 5 czerwca 2014

Podaję dalej, bo ważna rzecz

na horyzoncie.
Na FB Elcinej szkoły pojawiło się dziś ogłoszenie tej treści:

Od października 2014r. na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie rusza nowy kierunek studiów podyplomowych: Porozumiewanie się osób niemówiących w praktyce terapeutycznej - alternatywne metody komunikacji. Serdecznie zapraszamy, zwłaszcza, że cały blok metodyczny został opracowany przez Alinę Smyczek - nauczyciela naszej szkoły, terapeutę AAC, osobę całym sercem oddaną problematyce osób niemówiących.
Szczegóły na stronie uczelni.

Kto może niech niesie wieść dalej przez "lajkowanie" i udostępnianie dalej:)


Udostępniam, niosę wieść, nie "lajkuję", bo póki co "nie istnieję", ale gorąco polecam.

To bardzo ważna rzecz. Gdyby nie AAC my osobiście bylibyśmy w czarnej dziurze. Ela nie mówi (nie mówi nic kompletnie, ani słowa, proszę nie mylić z "Pani się nie przejmuje, moja też nie mówi, umie tylko tata, mama, auto, bam, bum, am, bac, pach, uff, no i tego... Homera recytuje"). Z Elowej paszczy nie wydobywa się zupełnie nic, głos słychać tylko czasem przy śmiechu. Jest zupełnie niema. A że skończyła już 8 lat to szansa na mówienie jest bardzo nikła. Co więc? Komunikacja alternatywna (gesty i książka z obrazkami do komunikacji) ratują nam życie. Proszę kiedyś spróbować nie używając ani jednego słowa i w nieobecności pożądanego przedmiotu powiedzieć cokolwiek, np. "Mamo, chce mi się pić, proszę soku", "Fajnie było dziś w szkole, czytaliśmy książkę i bawiłam się z dziećmi". I jak? Potrzebne AAC, prawda? Bardzo. Dziękujemy, że istnieje.

Dla ilustracji kawałek Eciowej knigi z symbolami PCS:

2 komentarze:

 1. Piękna książeczka Elu! Mam nadzieję, że Błażej kiedyś dogoni, chociaż na razie bardzo ciężko to idzie. Powodzenia w rozbudowywaniu książki:)
  -mama Błażeja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy. Wiwaty należą się nauczycielom z naszej szkoły, którzy pilnują i Eli i nas, żeby książeczka była w ciągłym użyciu. Wciąganie się trwa, ale bez niej bylibyśmy jak bez ręki.

   Uściski dla Błażejka!

   Usuń